Csapatépítésre legtöbb esetben ismerkedési, hangulatjavító, bizalomépítési és együttműködés fejlesztési, valamint csapatteljesítmény növelő céllal kerül sor. (További részletes célok az alábbi felsorolásban találhatók.)
Tapasztalt kollégáink minden megbízás esetén alaposan felmérik a megbízói oldal igényeit vezetői és résztvevői szempontból egyaránt és testreszabott tervet készítenek a programra. A terv egyeztetése és finomhangolása is jelentősen hozzájárul a célok magasszintű teljesüléséhez.
A programok megvalósítása során gyakorlott trénereink professzionálisan irányítják, illetve terelik a teameket a választott célok eléréséhez. A programok vezetése során minden esetben elmondjuk, hangsúlyozzuk miért és mennyire fontos az odafigyelés egymásra, az empátia, a tolerancia, a különbözőségekben az értékek megtalálása, valamint az együttműködés és a megfelelő kommunikáció. Ezek betartására végig odafigyelünk. A programok záró részében a kiértékelésen túl a pozitív élmények rögzítésére is hangsúlyt helyezünk.
Ugrás a Főbb alkalmazott módszerekhez
Ugrás a Rövid programösszefoglalóhoz
Lehetséges célok részletesen:
- csapatteljesítmény növelése
- megismerkedés (újonnan összeállított csapatoknál)
- egymás mélyebb megismerése
- a csapattagok rejtett képességeinek feltárása
- az egyéni erősségek és a csapatban rejlő szinergiák feltárása és tudatosítása
- egyéni készségfejlesztés, részben a csapattagok által egymás részére (pl. kreativitás, probléma megoldás, kommunikáció, konfliktuskezelés)
- együttműködés fejlesztés
- bizalom építés
- empátia növelés
- tolerancia erősítés, különbözőségek elfogadása és tisztelete
- hangulatjavítás
- a csapatban felgyülemlett feszültségek oldása
- motiváltsági szint növelése
- kapcsolatok, összetartás megerősítése
- feltöltő közös élmények szerzése
Főbb alkalmazott módszerek:
- játékos feladatok különböző jellegű és mértékű kihívásokkal, teljes csapattal illetve csoportokban
- teljesítmény feladatok, verseny, amennyiben a csapaton belül kiscsoportok, pl. adott részterületeken belüli dolgozói csoportok kohézió erősítése is szükséges
- élmény programok (kirándulás, kalandpark, tűzönjárás, zenés-táncos programok, közös főzés, stb.)
- interaktív előadások
- csoportos élmény megosztások és megbeszélések
- műhelymunkák
- szimulációk
- szerepjátékok
- tesztek
- coaching eszköztár használat
Javasolt program időtartamok:
- 2 óra – egy adott konkrét célra fókuszált program (módszerek pl. műhelymunka, teszt, rövid élményprogram)
- félnapos – a fenti lehetséges célok közül választott 1-2 konkrét célra fókuszált program bármely módszer lehetséges
- egésznapos – akár 2-4 féle cél teljesülését szolgálhatja, erősebb, tartósabb hatás elérésére
- bentlakásos 2-3 napos – komplex csapatépítés és fejlesztés, a maradandó élmények mellett várható a hosszútávú teljesítmény és hangulatjavító hatás
Kiknek ajánlott:
Vállalkozásoknak és nonprofit szervezeteknek, szervezeti egységeknek, bármely közösségnek szóló programok, akik a fenti célok valamely kombinációját tűzték ki a csapat fejlesztése, erősítése érdekében.
Rövid program összefoglalók a csapatépítésen belüli fókusz szerint:
-
Ismerjük meg egymást!
E programban elsősorban a résztvevők ismerkedésén van a hangsúly, sok egyéni megnyilvánulási lehetőséggel. Főként olyan csapatoknak ajánljuk, ahol fontos a bizalomépítés és akik jövőbeni együttműködését erősíteni szükséges. Az oldott légkör és a jó hangulat kellő mértékben megnyitja a zárkózottabb személyiségeket is. A program tartalmazhat személyiségtesztet és csapatfunkciókra vonatkozó tesztet is.
-
Fő a jó hangulat!
Vannak helyzetek, mikor egy csapat egyszerűen szeretne kikapcsolódni, pl. megünnepelni egy sikeres projekt lezárását. Cél lehet örömet okozó közös élmények átélése, de a stresszmentesítés is. E programban a játékos feladatok, sok mozgás és a zene, vagy az egyéb választott, élményt adó tevékenység, pl. közös alkotás a meghatározó. Változatos, színes program, és/vagy aktív pihenés, kikapcsolás, akár relaxációval, meditációval.
-
Meg tudom csinálni!
Egyéni motivációs szintek növelése és csapat összetartás erősítése egy programban. Jelentős egyéni teljesítményeket hoz elő és elősegíti az egyéni megnyilvánulást. Érdemes a szinergikus hatásokat kiemelni, megmutatni. Erős, speciális változata pl. a tűzönjárás.
-
Oldjuk meg!
Sokszor a csapatépítés elsődleges célja az, hogy a csapattagok megfelelően együttműködve képessé váljanak egy fontos, kihívást jelentő cél elérésére. E programunk ehhez nyújt hatékony segítséget. Lehet hozott téma, vagy általunk megalkotott, a megrendelő szervezethez és a csapathoz igazított, testre szabott feladat.
-
Együttműködés fejlesztés
Komplex jellege, célja miatt inkább tréning forma javasolt. A csapatépítési programok közül ez az egyik legtöbb ráfordítást igénylő, megbízói és tréneri oldalról egyaránt, mivel egy jó színvonalú, hatékony tréning megvalósításához a trénernek jelentős előzetes tájékozódásra, felkészülésre, valamint több menetközbeni egyeztetésre van szüksége. Főbb hatóterületek például: bizalom erősítés, lehet, hogy szükséges egymás munkájának jobb megismerése (műhelymunka, szimuláció), kommunikáció és konfliktuskezelés, probléma feltárás, tolerancia növelés, szinergikus hatások kimutatása, erősítése. -
A sikeres csapat
Szintén összetett, vegyes program, képzés, amely módszertani és készségfejlesztő blokkokat is tartalmaz. Részben mutatja a klasszikus csapatépítési elemeket (lásd a fenti programokat), ugyanakkor elméleti és készségfejlesztés gyakorlati oldalról is foglalkozik a sikeres csapatok jellemzőivel, a sikeres csoportos feladat megoldás ajánlott módszertanával (projektmenedzsment módszerek) is. Az együttműködés fejlesztéshez hasonlóan inkább kifejezetten tréning forma javasolt.
Bővebb információt a témáról, illetve testre szabott ajánlatot itt kérhet.